Slováci o krok napřed. Dočkáme se i my?!

čtvrtek 2. září 2010 16:57

Web www.zmluvy.gov.sk

Když se dělila tehdejší Česko-Slovenská federativní republika, byl jsem ještě dítě školou povinné a bylo mi to tehdy celkem líto. A když se Slováci zbavili Mečiara, který „nikomu neublížil“ a naši východní sousedé začali zavádět radikální sociální reformy, bylo mi to líto dvojnásob, protože naše vlády se nikdy k radikálnímu řezu neodvážily.

No a nyní je Slovensko opět o další kousek napřed. Vláda Ivety Radičové se usnesla, že celá státní správa by měla mít povinnost zveřejňovat uzavírané obchodní smlouvy na Internetu. A ačkoli parlament o této přelomové novele Občianskeho zákoníka a zákona o slobodnom pristupe k informaciam zatím nejednal, Úřad vlády již zprovoznil stránku s více než 500 různými smlouvami. Stránka samotná je zatím poněkud strohá, ale má se postupně rozšiřovat o služby jako je vyhledávání nebo RSS.

Je tedy vidět, že na Slovensku si na transparenci jen nehrají, jako u nás, kdy na ni vládní strany zapomněly někdy okolo 14:01 29. května 2010, ale myslí ji docela vážně. Transparence s velkým "T" je totiž cesta k úsporám, která bolí jen podvodníky a nikoli běžné občany a podnikatele.

Jen dodám, že Piráti chtějí k tomuto kroku přidat i transparentní bankovní účty všech složek státní správy. Protože jsme zatím celostátní mandát k tomuto kroku nedostali, budeme se o prosazení těchto bodů našeho programu snažit alespoň na komunální úrovni. Žijete-li tedy v Brně, Praze, Plzni, Ostravě, Českých Budějovicích, Ústí nad Labem nebo dalších městech a obcích ČR, můžete svým hlasem pomoci dostihnout Slováky i vy. Nebo snad nechcete kontrolovat své peníze?!

http://ekonomika.sme.sk/c/5529408/stat-spustil-stranku-na-ktorej-zverejnuje-zmluvy.html

http://www.ceskapiratskastrana.cz/pages/posts/12.8.2010---ceska-piratska-strana-podala-kandidatky-pro-volby-do-zastupitelstev-obci494.php

http://www.ceskapiratskastrana.cz/pages/ceska-piratska-strana/volebni-program-2010.php

Jaroslav Kučera

Jaroslav Kučera

Jaroslav Kučera

Píši své komentáře na dění v politice a ve společnosti a předkládám návrhy dalších možných řešení z pirátského pohledu. Veškeré zde uvedené články uveřejňuji pod licencí CC-BY-NC-SA http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/3.0/ Lidovky mají samozřejmě vyjímku pro jakékoli užití :-)

Jsem otcem dvouleté holčičky, programátorem a milovníkem historie. A také jsem vedoucím mediálního odboru České pirátské strany...

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Oblíbené stránky